Výuka začíná zápisem na předměty, kde se vy rozhodnete, jaké z nabízených předmětů budete studovat. S tím se ovšem pojí i záludná otázka spuštění zápisu a začátku výuky. Reálně je spuštěn zhruba do pěti až deseti dnů od zařazování. V horizontu herního času však během této doby uplyne několik zářijových týdnů. Je samozřejmě nesmyslné se domnívat, že by víc jak polovinu měsíce na začátku školy neprobíhala žádná výuka a studenti se jen tak naprázdno potulovali hradem. Výuka samozřejmě herně začíná téměř okamžitě během několika dnů po zahajovací slavnosti a vaše postavy pilně studují taje čárů a kouzel. To jen systémový zápis pro hráče je spuštěn o něco později.
Na předměty se lze zapsat na sekretariátu, kde si zvolíte a zapíšete se (po jednom), na jaké předměty chcete chodit. Na HOCZ jsou celkem čtyři typy vyučovacích předmětů:
» Povinný předmět
» Povinně volitelný předmět
» Volitelný předmět
» Seminář
Styl výuky
Výuka probíhá offline. Vyučující v průběhu školního roku vyvěšují VÝKLADY (důležité), kterých je obvykle během školního roku 7 až 9 (záleží na předmětu). Není tedy nutno být v konkrétní den a konkrétní hodinu online, vyvěšený výklad je přístupný po celý školní rok. Na konci výkladu jsou listovací odkazy k prohlížení si předchozích výkladů daného školného roku.
V rámci RPG, herně, však je výuka pochopitelně mnohem častější, je totiž naprosto nereálné a vpravdě nesmyslné, že byste na předmět došli za celý školní rok (který herně trvá poctivých 10 měsíců) zhruba osmkrát. Herně probíhá výuka v obvyklém školním tempu, tedy zhruba jedna či dvě vyučovací hodiny týdně. Díky zrychlenému hernímu času tak během jednoho reálného týdne proběhnou herně zhruba čtyři vyučovací hodiny.
Výklady pak v sobě zahrnují látku, která shrnuje témata herně probíraná v rámci pěti až deseti vyučovacích hodin. Výklady jsou psány sice stylem, jako kdyby šlo o jednu hodinu (bylo by to konec konců značně matoucí a ve výsledku nepřehledné se s vámi během jednoho výkladu pětkrát vítat a pětkrát loučit), ale každý výklad fakticky supluje několik vyučovacích hodin. Psány jsou ve stylu vyučovací hodiny proto, aby byly výklady čtivější a zajímavější, než jenom prostý holý text. Dávají navíc vyučujícím prostor dát do výkladu něco ze sebe a někteří do výkladu zahrnují i své studenty.
Úkoly a podmínky klasifikace
Z výkladů je zadáván i úkol, který má určitý termín na vypracování (obvykle 10-15 dnů). Většinou na jeden výklad je jeden úkol, ale není to pravidlo. Pokud si nejste jisti, co vyučující po vás do úkolu chce, klidně se ptejte. Z každého předmětu je třeba pro závěrečnou klasifikaci (známku na vysvědčení) získat určitý počet známek, není tedy nutné mít úplně všechny úkoly. Klasifikační podmínky jsou zmíněny v úvodním výkladu, případně se můžete zeptat profesora. V případě výjimečných situací, kdy by vyučující nestíhal zadat všechny původně zamýšlené úkoly, netřeba se obávat, klasifikační podmínky se potom upraví.
Máte-li obavy, že nesplníte požadavky klasifikace, vždy můžete zažádat o dodatečný referát, jehož vypracováním získáte dodatečnou známku. Své žádosti o referáty ale neodkládejte, pár dní před uzávěrkou už nemusí být vaše žádost vyslyšena. Uzavřené úkoly se ve vašem úkolníčku přesouvají do záložky "archiv", kde se můžete podívat na získanou známku, přečíst si případný komentář od vyučujícího k vašemu vypracování a samozřejmě můžete v archivu listovat i svými úkoly z minulých ročníků.
Cílem výkladů je naučit něco vás, hráče. O našem světě, o tom, jak věci v kouzelnickém světě fungují, o principech, na nichž kouzelnická společnost i sama magie stojí. To vše vám má pomáhat se v našem světě vyznat a hrát v něm za svoji kouzelnickou postavu a zároveň simulovat, jak se vaše postava během studia dovídá a umí více a více věcí. Cílem úkolů je dotvářet simulaci školního prostředí, klást podmínky na postup ročníky (každá hra potřebuje překážky nutící hráče je překonat), ačkoliv reálné podmínky na hráče nejsou nikterak přísné.
Podmínky postupu do dalšího ročníku
Musíte splnit povinné předměty (do této skupiny patří pouze Základy magie) a alespoň jeden povinně volitelný předmět pro svůj ročník. To je požadované minimum, aby vaše postava mohla postoupit do dalšího ročníku. A protože Základy magie jsou pouze v prvních dvou ročnících, pro další ročníky platí už jenom podmínka minimálně jednoho povinně volitelného předmětu. Ale pozor na podmínku ročníku: když (např.) v pátém ročníku vystudujete pouze Lektvary3, nemáte vystudovaný povinně volitelný předmět svého ročníku a nesplnili jste podmínku pro postup do ročníku dalšího.
Zároveň platí, že pokud nějaké předměty nesplníte, nezískáte z nich závěrečnou klasifikaci, tak to neznamená, že jste propadli úplně a že musíte ročník opakovat. Pokud jste i přes nesplněné předměty splnili základní podmínku, tak postupujete do dalšího ročníku a opakovat je třeba pouze nesplněné předměty (pokud se rozhodnete v nich pokračovat).
Podmínečný zápis
Rovněž je zde možnost si zažádat o podmínečný zápis, abyste v daném předmětu nezískali zpoždění a stihli jej dostudovat včas pro skládání zkoušek NKÚ. Jak to vypadá v praxi. Řekněme, že jste postoupili do čtvrtého ročníku, ale nesplnili Přeměňování pro třetí ročník. Zažádáte si o podmínečný zápis (jak a kde si o něj žádat je vždy během začátku školního roku vyvěšeno na školní nástěnce), takže pak budete studovat Přeměňování pro třetí i čtvrtý ročník současně, čímž si doženete zpoždění, abyste do konce pátého ročníku stihli dostudovat Přeměňování pro pátý ročník a mohli přistoupit ke zkouškám NKÚ. Raději se ale tomu snažte vyhnout, během celého studia si můžete o podmínečný zápis zažádat pouze dvakrát, jednou v rámci studia před NKÚ a jednou v rámci studia po NKÚ.
V případě, že podmínku pro postup do dalšího ročníku nesplníte, tak musíte ročník opakovat. Ovšem i zde pozor, nelze propadat donekonečna. Propadnout lze v podstatě pouze jednou, při druhém propadnutí už vám není nijak garantováno setrvání na škole opakováním ročníku, už musíte zažádat o podmínečný zápis do ročníku. Ten vám umožní postoupit, jen si budete muset splnit předměty z propadlého ročníku a zároveň k tomu i předměty pro splnění podmínky postupu z nového ročníku. Podaří-li se vám během jednoho školního roku splnit podmínky obou ročníků, bude vám propadnutí anulováno, jako kdyby se to jedno propadnutí nikdy nestalo. Nicméně žádost o podmínečný zápis můžete podat pouze jedenkrát za celé své studium, ty se neanulují. Pokud ovšem propadnete potřetí, následuje vyloučení ze školy, což před dosažením zkoušek NKÚ znamená zlomení hůlky pro postavu a game over pro hráče.
Při výběru předmětů si dávejte pozor na to, zda předmět pokračuje i po zkouškách NKÚ. Pokud byste například plnili během svých studií z povinně volitelných předmětů pouze Létání, tak tento předmět po pátém ročníku již nepokračuje a vy byste se nemohli na žádný z předmětů šestého ročníku zapsat. Což platí i pro případné zájemce studia Přemisťování, protože to není povinně volitelný předmět, pouze volitelný předmět, takže jeho studiem byste si podmínku pro postup do dalšího ročníku nesplnili.